Príbehy dobrovoľníkov, ktorí z mála urobili veľa

Barborka a Majka

Mária a jej dcéra Barborka sa o Mary’s Meals dozvedeli na Vianoce 2020. Ako Majka hovorí: „Od prvého okamihu som cítila, že toto by mohla byť cesta pre náš ďalší život.

Napriek tomu, že kvôli zdravotným ťažkostiam museli byť počas pandémie koronavírusu takmer neustále doma, rozhodli sa, že chcú pridať ruku k dielu.

Barborka má Downov syndróm a už odmalička veľmi rada maľuje a kreslí. Pustili sa teda spoločne do maľovania obrazov a výroby pohľadníc. Ako cieľ si dali nasýtiť aspoň niekoľko detí. Postupne sa ich obrázky šírili k ďalším a ďalším ľuďom.

Cez mnohé malé zázraky a najmä vďaka ich odhodlaniu a zapáleným srdciam sa im podarilo za 2 roky nasýtiť už viac ako 1400 detí na celý školský rok. Barborka má doma špeciálnu pokladničku a vždy, keď môže, tam vhodí s obrovskou radosťou ďalšie mince so slovami: „Pre moje deti.“Lucka

Keď si Lucka prečítala knihu o príbehu vzniku diela Mary’s Meals, bola veľmi inšpirovaná. „Už som nemohla žiť ako predtým“, hovorí.

Keďže má rada knihy, rozhodla sa počas marca zorganizovať online charitatívnu knižnú burzu a výťažkom venovať na jedlo v škole pre hladujúce deti.

Ponúkla zopár kníh zo svojej poličky a pozvala aj ďalších ľudí, aby sa zapojili.

Pôvodne plánovala knižnú burzu v apríli ukončiť, no kvôli záujmu ľudí, v nej pokračovala aj naďalej.

Charitatívny predaj kníh inšpiroval aj niektorých učiteľov a školy, ktorí tak vedú k pomoci tým najchudobnejším aj svojich žiakov.

Lucka v knižnej burze pokračuje až dodnes a vďaka jej veľkému úsiliu a nadšeniu sa podarilo týmto spôsobom už nasýtiť viac ako 600 detí na celý školský rok.Sestra Tamara

Sestra Tamara pôsobí ako rehoľná sestra v rómskej obci Lomnička na východe Slovenska.

O Mary’s Meals sa dopočula už pred niekoľkými rokmi a nedávno ju jej brat Pavol pozval zabehnúť si charitatívny beh na podporu tohto diela.

Myšlienka ju nadchla a rozmýšľala, ako sa zúčastniť behu aj s deťmi z Lomničky.

Nápad bol zapojiť do behu 100 detí a vďaka štartovnému 20 centov vybehať jedlo v škole pre 1 dieťa na celý školský rok.

„Bolo dojímavé sledovať, ako aj tie najchudobnejšie deti nosili centíky, len aby pomohli“, hovorí sestra Tamara.

Do charitatívneho beh sa zapojili aj naposledy a podarilo sa im nasýtiť už 18 detí. „Uvedomujem si, že dávať z nadbytku je ľahké, ale deliť sa s málom je vzácne, je to LÁSKA“, dodáva.

Ak Vás príbehy týchto detí oslovili a chceli by ste sa zapojiť do podpory programu školského stravovania Mary’s Meals, môžete nás podporiť darovaním 2 % z dane alebo prispieť priamo cez darovací formulár.