Počas pandémie Covid-19 dosiahli hlad a bieda v krajinách, kde pracujeme, kritickú úroveň. Situácia v týchto oblastiach, ktorá už bola aj tak veľmi náročná, sa v dôsledku pandémie ešte zhoršila.

Aká je aktuálna situácia v Mary’s Meals?

Existuje skutočne znepokojujúce riziko, že hlas detí, ktoré trpia následkami tejto krízy najhorším možným spôsobom - hladom a podvýživou - sa stratí v globálnej neistote. OSN nedávno uverejnila správu, v ktorej žiada, aby sa venovala naliehavá pozornosť kritickej situácii detí na celom svete. Zdôrazňuje najmä katastrofálne následky, ktoré by mohla mať počas pandémie Covid-19 strata prístupu detí k stravovacím programom v školách.

Sme odhodlaní dodržať náš prísľub deťom, ktoré sú na jedlá Mary’s Meals odkázané.

Vďaka snahám a aktivitám našich tímov a dobrovoľníkov môžu takmer všetky deti zapojené do našich stravovacích programov dostať doma jedlo, ktoré by za normálnych okolností dostávali v škole. V spolupráci s vládami, vedúcimi tamojších komunít a našimi spoľahlivými partnermi sme našli nové spôsoby distribúcie jedla deťom do ich domovov, ktoré sa v tomto čase stali ich miestom vzdelávania.

Naša práca pokračuje ďalej. Stále sú tu mnohé príbehy ťažkostí a hladu a tiež deti, ku ktorým sa ešte len musíme dostať. Ďakujeme vám za vašu pomoc a zároveň vás prosíme o vašu podporu, či už teraz alebo v budúcnosti, aby žiadne dieťa neostalo nepovšimnuté.Ako vyzerá pomoc pre tých najmenších v tomto náročnom čase?

India

Krízou ohrozeným komunitám v oblasti Dillí a Noida dodávame balenia pšeničnej múky na prípravu indického chleba – roti.

Keňa

Potraviny, z ktorých si môžu rodiny navariť doma, sú distribuované v oblastiach Turkana a Eldoret, v ktorých pracujeme.

Thajsko

Jedlo, vrátane ryže, vajec a sušených rýb, je dodávané komunitám v provincii Chonburi a v oblastiach Sattahip a Rangsit.

Malawi

Vo viac ako 1000 dedinkách naprieč Malawi odovzdávajú miestni dobrovoľníci rodičom kukuričnú zmes, z ktorej môžu svojim deťom pripraviť doma kašu.

Etiópia

Za dodržiavania odstupov si prichádzajú rodičia detí vyzdvihnúť do škôl balíčky s potravinami obsahujúce hrach a kukuricu.

Haiti

Balíčky s ryžou a fazuľou sú distribuované komunitám v oblastiach Gonaïves, Port-au-Prince, Mirebalais a Hinche.

Odkaz od Magnusa, nášho zakladateľa

„Samozrejme, už dlho sme si vedomí tejto základnej potreby, aby každé dieťa dostalo denne jedlo v mieste svojho vzdelávania. Práve preto existuje Mary’s Meals. Avšak v týchto dňoch je potreba každodenného jedla naliehavejšia a kričí hlasnejšie než kedykoľvek predtým. Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby bolo túto naliehavú prosbu počuť, napriek všetkému, čo sa vo svete deje.“

Ako chránime komunity, kde sa jedlo distribuuje?

V oblastiach, kde bol život ťažký už pred krízou COVID-19, je to oveľa náročnejšie. Kvôli nízkej úrovni zdravotnej starostlivosti a komunikačných systémov v najchudobnejších oblastiach sveta, môže byť dopad krízy na život detí obrovský. S vašou pomocou môžeme pomôcť deťom a ich komunitám ostať v bezpečí.

Kladieme dôraz na hygienu rúk

Rodinám poskytujeme mydlo a informácie o hygiene, aby sme zvýšili prevenciu pred šírením vírusu.

Povzbudzujeme k dodržiavaniu odstupov

V miestach distribúcie potravín dodržiavame pokyny súvisiace so sociálnymi odstupmi a vysvetľujeme, prečo je to dôležité.

Podporujeme miestne komunity

Súčasne s poskytovaním jedla deťom pokračujeme aj v našej podpore lokálnych komunít odoberaním surovín na prípravu jedla z miestnej produkcie.

Ako môžete pomôcť?

Podporou Mary’s Meals umožňujete, aby sa jedlo dostalo k deťom z najchudobnejších oblastí sveta teraz, keď sú školy zatvorené a zároveň nám pomáhate pokračovať v našej práci aj v čase, keď sa školy znovu otvoria. Ďakujeme, že stojíte pri týchto deťoch a dávate im pocítiť, že sa na nich nezabudlo ani v čase svetovej pandémie.

DARUJTE