Svadobný stôl Lukáša a Katky nasýtil 35 detí

Svadba na Orave priniesla novú radosť chudobným deťom. Namiesto kvetov pre mladomanželov hostia prispeli na jedlá Mary’s Meals a vyzbierali spoločne 550 eur.

O tom, že radosť rozdávaním rastie nás presvedčili Lukáš a Katka v ich veľký svadobný deň. Neradovala sa len ich rodina a priatelia, ale aj členovia rodiny Mary’s Meals. Na naše veľké potešenie prišli s myšlienkou urobiť zbierku práve na ich svadbe, a tak pozvali svojich blízkych, aby sa zapojili do diela sýtenia hladujúcich detí vo svete. Spoločnými silami vyzbierali úžasnú sumu 550 eur.

Lukáš a Katka sa spoznali v Medžugorí. Toto miesto ich prilákalo aj v lete na festival mladých - Mladifest. V rámci programu boli pútnikom predstavené príbehy detí, ktorým Mary’s Meals zaistilo lepšiu budúcnosť. „V čase keď sme sa rozhodovali, komu venujeme dary zo svadobnej zbierky, sme mali to šťastie, že sme sa v Žakovciach stretli s jedným zo zakladateľov MM na Slovensku. On nám bližšie porozprával o vzniku a fungovaní organizácie, a to nám potvrdilo správnosť tohto výberu.“

Katka nás skontaktovala cez správu na našej facebookovej stránke, kde nám priblížila ich nápad a pustili sme sa do realizácie.

„O nápade spraviť miesto „zbierky kvetov“ zbierku pre MM sme so svadobčanmi hovorili prvýkrát osobne už počas návštev, keď sme ich pozývali na svadbu. Vtedy sme im v stručnosti povedali o tom, čomu sa organizácia venuje, a že by sme boli radi, keby peniažky, ktoré by investovali do kvetov, venovali na tento úmysel. Reagovali zväčša prekvapene, ale pozitívne. Niektoré, najmä mladé manželské páry si povedali, že prečo ich takéto niečo nenapadlo tiež. Keďže sme tento zámer mali ešte pred vytvorením svadobného oznámenia, mohli sme dať túto informáciu aj priamo naň, aby hostia nezabudli. Mary’s Meals tím nám veľmi pomohol. Stretli sme sa s veľkou ochotou a ústretovosťou. Dokonca nám pripravili plagáty „na mieru“ s poďakovaním pre svadobčanov,“ hovorí Katka..

Nebola to spolupráca len nášho tímu s mladomanželmi. Do práce sa zapojili aj ochotné ruky súrodencov, či už pri výrobe krabičky na zbierku, alebo pri rozdávaní magnetiek v tvare srdiečka s logom Mary’s Meals. Pred svadobnou sálou čakal svadobčanov stolík s letákmi a plagátom s poďakovaním, aby im bližšie priblížili poslanie tohto diela.

Chudoba vo svete nie je pre Katku známa len z počutia. Sama mala príležitosť vidieť ako deti v Peru prichádzali do škôlok a škôl hladné. Okrem toho deťom chýbajú základné pomôcky.

„Deti nemali ani zošity, ani perá. Nič. Takže učiteľka im len na tabuľu mohla niečo napísať a oni chodili s prstom obťahovať písmenká,“ hovorí Katka. Aj vďaka tejto skúsenosti túžili urobiť ich veľký svadobný deň ešte väčším.

„Bolo to naozaj krásne obohatenie našej svadby a tešíme sa, že sme tak kolektívne mohli spraviť nejaký dobrý skutok v úvode nášho manželstva. Nebolo potrebné veľa a naše rodiny a známi prispeli na jedlo pre deti, čo bude prinášať ovocie ešte rok od skončenia svadby. Dúfame tiež, že si na túto možnosť ešte spomenú a prispejú možno aj neskôr, keď budú poznať poslanie organizácie a vedieť aký môže mať pre niekoho malý príspevok veľký zmysel.“

A čo by nám mladomanželia chceli ešte odkázať?

„Nebojte sa spraviť si svadbu „vašou“ svadbou. Aj s bláznivými nápadmi a keď sa Vám bude žiadať, aj s takými, ktoré pomôžu pri budovaní Božieho kráľovstva.“